Previous Page  38 / 52 Next Page
Information
Show Menu
Previous Page 38 / 52 Next Page
Page Background

Grupa wiekowa:

klasa III

Cele zajęć:

zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami związanymi ze światemmediów i reklamy,

kształtowanie krytycznej postawy wobec odbieranego przekazu.

Metody pracy:

dyskusja;

praca w grupach;

praca z materiałami multimedialnymi

Po zajęciach uczeń:

potra zde niować reklamę oraz nazwać emocje, jakie wywołują w nim

poszczególne przekazy reklamowe;

rozumie, jaką funkcję ma pełnić reklama, po co jest emitowana w telewizji;

rozumie, że istnienie reklam jest częścią rynku, którego główną cechą jest sprzedaż;

rozumie, że im częściej reklamy są emitowane w telewizji, tym chętniej sięgamy po

dany produkt;

rozumie, czym jest kcja reklamowa i na czym polega manipulacja w reklamach

Pomoce dydaktyczne:

kolorowe karteczki;

magnesy;

tablica;

kreda;

nośnik z nagranymi reklamami;

odtwarzacz

Poznajemy świat

r

e

k

l

a

m

– scenariusz zajęć dla klasy III

Przebieg zajęć:

Czym jest reklama?

Nauczyciel wprowadza dzieci w tematykę reklamy. Mówi, czym jest reklama i do czego służy. Pyta, dlaczego i po co ludzie

oglądają reklamy.

Reklama

to rozpowszechnianie informacji o towarach, ich zaletach, wartościach i możliwościach nabycia, chwalenie kogoś,

zalecanie czegoś przez prasę, radio, telewizję; środki (np. plakaty, napisy, ogłoszenia) służące temu celowi

1

.

Reklama to odpłatna informacja o produkcie, rmie czy marce produktu lub rmy. Ta informacja szerzona jest za pomocą

środków reklamowych i mediów (gazety, czasopisma, radio, telewizja, kino, plakaty, witryny itp.). Jedną z głównych cech

reklamy jest to, że zwraca się bezpośrednio do kupującego i nakłania go do kupna

2

.

Reklama ma:

przyciągnąć uwagę widza, zainteresować go przez zaprezentowanie danego produktu, namówić go do kupienia

określonego produktu przez wskazanie jego cech;

przekonać odbiorcę, że określona rzecz jest mu potrzebna;

sprawić wrażenie, że zakup promowanego produktu upodobni odbiorcę do bohatera z reklamy

3

.

Po wytłumaczeniu de nicji nauczyciel pyta uczniów, czy znają jakieś reklamy, a także które z nich są najciekawsze. Na-

stępnie zapisuje na tablicy ich nazwy pod hasłem:

Nasze ulubione reklamy telewizyjne.

Potem prezentuje uczniom karteczki z napisami:

interesujące

śmieszne

smutne

wesołe

prawdziwe

wzbudzające

gniew

straszne

36

D Z I E C I

M Ł O D S Z E

s c e n a r i u s z z a j ę ć

ŻYCIE SZKOŁY

STYCZEŃ 2015